Vsi nasveti

Komentar: Konec AirBnBja v Sloveniji

Objavljeno 20. 11. 2023Posodobljeno pred 2 mesecemaČas branja: 6 min
Komentar: Konec AirBnBja v Sloveniji

Dne 21. 11. 2023 je časnik Finance objavil prispevek z naslovom “Prihaja konec Airbnbja v Sloveniji!?” v katerem navajajo radikalne ukrepe za sobodajalce, ki naj bi jih predlagalo ministrstvo za gospodarstvo.

V članku navajajo, da naj bi novi zakon o gostinstvu pomenil prepoved kratkoročnega oddajanja nepremičnin posameznikom sobodajalcem. Petmesečnega poenostavljenega sobodajalstva naj ne bi bilo več. Poleg tega navajajo, da bi lahko po novem zakonu, občine omejevale turistično oddajanje na določenih območjih in ga ponekod povsem prepovedale. Povrh vsega pa naj bi novi zakon zahteval, da se stanovanjem, v katerih se opravlja dejavnost kratkoročnega oddajanja, spremeni namembnost v poslovni prostor. Pravijo tudi, po novih pravilih ne bi smeli oddajati drugega stanovanja v katerem ne živite.

Na Financah sicer navajajo, da predlog teh sprememb še ni javen in da na ministrstvu končnih rešitev še nimajo. Pravijo, da so jim iz ministrstva sporočili naslednje:

»Dejavnost kratkoročnega oddajanja nepremičnin bi bilo možno omejiti na določeno časovno obdobje, največ 60 dni na leto. Lahko bi se določila tudi območja, kjer ne bi bilo možno oddajati nepremičnin, ali omejilo oddajanje na zgolj primarno stanovanje. To je stanovanje prebivališča ponudnika. To v bistvu pomeni, da bi svoje stanovanje lahko oddajali samo, ko greste, na primer, na dopust.«

Spremembe, ki naj bi stopile v veljavo

  1. Omejitev maksimalnega obdobja oddajanja za fizične osebe sobodajalce na 30 do 60 dni v letu. Sobodajalci, ki dejavnost opravljajo kot fizične osebe, lahko po trenutno veljavnih pravilih nastanitev oddajajo največ skupno 5 mesecev v letu in ne smejo ponujati več kot 15 ležišč. Kot navajajo naj bi nova pravila bila bolj stroga in fizičine osebe bolj omejevale. Tako bo oddajanje brez omejitev možno le preko (popoldanskega) s.p. ali d.o.o.
  2. Prostorska omejitev oddajanja, kjer bi občine in država lahko določili območja, v katerih sobodajalci fizične osebe lahko opravljajo dejavnost kratkoročnega oddajanja.
  3. Občina mora podati soglasje za registracijo obrata. Kot navajajo, naj bi bilo po novih predpisih soglasje občine oz. lokalne skuponsti, nujno potrebno za vpis v register nastanitvenih obratov. Vpis v register nastanitvenih obratov pa bo po novem nujno potreben za oglaševanje nastanitve na tujih platformah.
  4. Omejitev oddajanja več lastniških stanovanj, kjer naj bi omejevali oddajanje glede na to, ali gre za primarno stanovanje ponudnika.
  5. Po novem soglasje vseh sosedov in sprememba namembnosti. Po novih predpisih, naj bi bilo potrebno, za oddajanje stanovanja, pridobiti soglasja vseh sosedov, poleg tega pa spremeniti namembnost stanovanja v poslovni oz. gostinski prostor.

Nepotrebno oznanjanje apokalipse

Naslov članka “Prihaja konec v Airbnbja v Sloveniji” je pretkano skovan tako, da ulovi čimveč klikov nevednih bralcev, katerim pozornosti v današnji dobi informacij vsekakor primanjkuje. Zato se z verodostojnostjo naslova ne bomo preveč obremenjevali. Dejstvo je, da se Airbnb oz. celotna gospodarska panoga kratkoročnega turističnega oddajanja krepi in da predstavlja vedno večji delež BDP tudi v Sloveniji. Poleg tega so od panoge kratkoročnega oddajanja odvisni tudi številni drugi ponudniki v turizmu, ki bi, če bi se sobodajalstvo tako omejilo, lahko le zaprli svoja vrata, saj turistov v kraju ne bi bilo.

Za brezksrbno upravljanje vaših nastanitev priporočamo Smart Checkin.

Smart Checkin vam prihrani ogromno časa in skrbi, saj poskrbi za samodejno prijavo gostov, zaračuna turistično takso in gostu pošlje davčno potrjen račun.

Smart Checkin

Predlogi, razmišljanja in špekulacije

Omenjeni predlogi spremembe zakona so le govorice in predlogi, ki so jih prvi navedli pri Financah. Predlogi niso še nikjer javno in uradno objavljeni, so le razmišljanja in špekulacije. Potreba po spremembi namembnosti stanovanja, ki naj bi jo zahteval nov gostinski zakon je sporna, saj gostinski zakon ne more posegati na področje gradbenega zakona. To bi morali kvečjemu urediti z novim pravilnikom v gradbenem zakoniku. Poleg tega je malo verjetno, da bi lokalna uprava odločala o tem, kdo oz. kje se lahko kratkoročno oddajajo stanovanja in kje ne. Tak zakon ne bi bil enakopraven in bi nekaterim onemogočal dejavnost, poleg tega pa preveč posega v zasebno lastnino.

Katere spremembe so bolj verjetne

Najbolj verjetno je, da se bo poostril nadzor kratkoročnega oddajanja stanovanj v večetažnih stavbah. Tam naj bi sobodajalci že zdaj morali zbrati soglasja vsaj tri četrtine sostanovalcev in pa soglasja vseh, ki direktno mejijo na njihovo stanovanje, a vendar se to v praksi le redko zgodi. Prav tako pa tudi inšpekcija tega redno ne preverja. Po novem naj bi soglasje moral predložiti že pri samem vpisu v register nastanitvenih obratov, ki je nujno potreben. V letu 2024 pa bo za oglaševanje na platformah AirBnB in Booking potrebno imeti ID številko obrata iz RNO, drugače objava na platformah ne bo možna.

Z novim letom 2024 bodo spletne platforme Airbnb in Booking morale pošiljati informacije FURSU o prihodkih vseh uporabnikov. Več o tem si preberite tukaj.

Verjetno je tudi, da bo država bolj omejila sobodajalce fizične osebe in bo bolj poostrila omejitve. Lahko zniža maksimalno obdobje oddajanja ali pa zviša višino pavšalnih prispevkov, ki jih plačujejo sobodajalci. Tako bodo sobodajalci primorani odpreti popoldanski ali polni s.p.

Država tudi išče načine kako zagotoviti dovolj stanovanj za lokalno prebivalstvo in prav iz tega razloga je mogoče, da bodo poostrili in omejili kratkoročno oddajanja stanovanj v večetažnih hišah. Kot zanimivost Finance tudi navajajo, da je dnevnik leta 2021 poročal o tem, da so morali kupci v Rezidenci Masarykova vnaprej dati soglasje za oddajanje stanovanj turistom. Brez soglasja nakup menda ni bil mogoč.

Nasveti za kratkoročno oddajanje direktno v vaš nabiralnik

Ostanite na tekočem z aktualnimi informacijami o zakonodaji, plaformah AirBnB/Booking, davkih, prispevkih itd.

Zadnji članki

Poglej vse