Vsi nasveti

Spletne platforme bodo o vseh transakcijah poročale direktno na FURS

Objavljeno 27. 11. 2023Posodobljeno pred 2 mesecemaČas branja: 5 min
Spletne platforme bodo o vseh transakcijah poročale direktno na FURS

Evropske davčne zakonodaje in regulative le stežka sledijo hitremu razvoju platformenga gospodarstva, ki danes vsakemu posamezniku omogoča, da v nekaj dneh začne z oddajanjem svojih nastanitev preko AirBnB/Booking, dostavljanju hrane z aplikacijo Wolt ali prevažanju potnikov z aplikacijo Uber. Veliko dejavnosti na teh platformah je še vedno nereguliranih in nenadzorovanih, kar pa se bo z novim letom spremenilo.

Februarja 2024 si bodo namreč podatke o vseh svojih uporabnikih in njihovih transakcijah prvič izmenjale večje spletne platforme kot so AirBnB, Booking.com in Amazon ter Finančni urad republike Slovenije. To izhaja iz nove direktive Evropske unije, ki vsem večjim platformam narekuje, da z davčnimi uradi vsako leto izmenjajo podatke o svojih uporabnikih, njihovih transakcijah in njihovem poslovanju. FURS bo torej od začetka leta 2024, tudi o sobodajalcih, vedel precej več.

Nova Evropska direktiva DAC7

Evropski svet je že leta 2020 pripravil vzorčna pravila za poročanje operaterjev platform, ki poganjajo delilno gospodarstvo (angl. sharing economy) in gospodarstvo priložnostnih del (angl. gig economy). Leta 2021 pa je objavil novo direktivo na področju obdavčevanja (DAC7), ki opredeljuje obveznost poročanja za operaterje digitalnih platform. Določbe direktive so bile v slovenski zakonik prenesene konec leta 2022 z novelo Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2N).

Kateri podatki bodo poročani?

FURS bo od poročevalskih operaterjev platform prejemal naslednje informacije:

  • identifikacijske podatke o prodajalcih, o katerih se poroča, ki so registrirani na spletnih platformah;
  • podatke o prejetem nadomestilu, odtegnjenih pristojbinah in davkih;
  • podatek o številu opravljenih dejavnostih ter finančnem računu, na katerega je bilo nadomestilo nakazano;
  • v primeru oddajanje nepremičnin v najem za vsako nepremičnino tudi podatki o vrsti, naslovu in identifikaciji nepremičnine ter številu dni najema.

Kdaj se bodo podatki prvič poročali?

Platforme morajo lokalnim davčnim upravam podatke o svojih uporabnikih sporočiti najpozneje do 31. januarja 2024, medtem ko je rok za poročanje med davčnimi upravami 28. Februar 2024.

FURS bo tako podatke o uporabnikih platform in njihovih transakcijah iz leta 2023 prejel najpozneje do konca februarja 2024.

Katere platforme bodo morale poročati?

Nov zakon opredeljuje, da je poročanje obvezno za vse platforme, kjer prodajalci opravljajo naslednje dejavnosti:

  • najem nepremičnin,
  • osebne storitve,
  • prodajo blaga in
  • najem katerega koli načina prevoza.

Od tod sledi, da bodo poleg rezervacijskih platform AirBnB in Booking, o svojih uporabnikih morali poročati tudi Amazon in Uber, ter vse druge platforme, ki uporabnikom omogočajo opravljanje ene izmed zgoraj naštetih dejavnosti.

Poročati morajo tudi platforme, ki niso v EU
Rezervacijska platforma Booking.com ima sedež v Evropski Uniji, kar FURSu olajša nadziranje poslovanja sobodajalcev prek te platforme. Booking.com davčni upravi že zdaj pošilja podatke o izdanih računih sobodajalcu za plačilo provizije. FURS je do nedavnega imel probleme z nadzorovanjem poslovanja preko AirBnB, saj ima podjetje sedež v ZDA. Glede na nove EU uredbe pa se je tudi AirBnB zavezal, da bo podatke skrbno poročal in to tudi javno objavil na svojih spletni strani.

Za brezksrbno upravljanje vaših nastanitev priporočamo Smart Checkin.

Smart Checkin vam prihrani ogromno časa in skrbi, saj poskrbi za samodejno prijavo gostov, zaračuna turistično takso in gostu pošlje davčno potrjen račun.

Smart Checkin

Poročale bodo tudi banke

Po uvedbi spremembe zakona o DDV naj bi o poslih preko spleta morale FURSu poročati tudi banke. Evropski načrt, ki ga z januarjom 2024 uvaja tudi Slovenija, narekuje, da morajo banke poročati o določenih čezmejnih plačilih in prejemnikih teh plačil davčnim organom - pri nas FURSU. Tako bo FURS imel večji nadzor nad finančnimi tokovi in bo lahko nadziral morebitne neprijavljene dohodke posameznikov in podjetji.

Podatki katerih transakcij se bodo poročali?
Poročali se bodo podatki čezmejnih transakcij. Čezmejno plačilo je po zakonu DDV defnirano kot plačilo, kjer je plačnik v eni izmed držav članic EU, prejemnik plačila pa v drugi državi članici ali tretji državi. Če je plačnik rezident EU, prejemnik tega plačila pa je izven EU, bo poročala banka plačnika. Če sta tako plačnik kot prejemnik rezidenta EU, pa bo poročala samo banka prejemnika.

Kaj to pomeni za sobodajalce?
FURS bo podatke o čezmejnih transakcijah posredoval v evropski sistem CESOP, kjer se bodo izvedle ustrezne analize za prepoznavanje odstopanj prejetih plačil in prijavljenega prihodka. FURS bo tako lahko sobodajalca pozval, zakaj DDV ni plačal, nebo pa mu smel, na podlagi podatkov iz CESOP, DDV avtomatsko zaračunati. Spomnimo, da se mora vsak, ki nastanitev prodaja preko tujih platform, registrirati vsaj za atipičnega DDV zavezanca, saj mora plačati DDV na provizijo, ki jo plača Bookingu ali AirBnBju.

Poleg tega bo FURS lahko pridobil tudi podatke tistih, ki oddajajo na črno in nimajo uradno registrirane in prijavljene dejavnosti sobodajalstva v Sloveniji ter se tako izogibajo davkom.

Več informacij na strani finančne uprave.

Nasveti za kratkoročno oddajanje direktno v vaš nabiralnik

Ostanite na tekočem z aktualnimi informacijami o zakonodaji, plaformah AirBnB/Booking, davkih, prispevkih itd.

Zadnji članki

Poglej vse